Na čo myslieť pri kúpe klimatizácie?

Klimatizácia v zásade nie je žiadny zložitý prístroj,  s ktorým by si nevedel poradiť bežný človek. To ale neznamená, že pri jej kúpe nemôžete spraviť chybu. Pri kúpe klimatizácie je potrebné myslieť na viacero vecí. Iba takto sa postaráte o to, že doma budete mať optimálne riešenú klimatizáciu.

  1. Správne umiestnenie klimatizácie

Efektivitu klimatizácie okrem iných parametrov ovplyvňuje aj umiestnenie vnútornej jednotky. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že klimatizácia nie je kus nábytku. Akokoľvek dobre vyzerajú moderné klimatizácie, pri ich umiestňovaní by ste mali myslieť predovšetkým na ich úžitkovosť.

Za optimálne umiestnenie klimatizácie v bytových priestoroch sa považuje miesto tesne pod stropom či priamo v strope. V bežných bytoch a domoch sa však klimatizácia z praktických dôvodov do stropu neumiestňuje. Takéto riešenie je bežné v kancelárskych priestoroch.

Za vhodné sa považuje aj umiestnenie klimatizácie na parapete. Rovnaké usmernenia platia aj pri využívaní klimatizácie na vykurovanie.

Pri umiestňovaní klimatizácie je potrebné myslieť aj na vonkajšiu jednotku. Treba si uvedomiť, že vonkajšia jednotka je zdrojom kondenzátu, ktorý je potrebné niekde odvádzať. Do úvahy je potrebné brať aj hlučnosť vonkajšej jednotky. Tento hluk môže spôsobovať problémy napríklad susedom.

  1. Hlučnosť

Mnoho ľudí zostane nepríjemne prekvapených, že klimatizácie dokáže byť pomerne hlučná. Pri výbere klimatizácie v obchode to nie je zrejmé. Hluk spôsobuje ako vonkajšia, tak aj vnútorná jednotka. Kvalitnejšie klimatizácie sú prirodzene tichšie ako tie menej kvalitné. Pri navrhovaní riešenia klimatizácie v domácnosti je jednoducho potrebné počítať s hlukom.

  1. Filtrácia

Každé klimatizačné zariadenie obsahuje základný prachový filter. Lepšie klimatizácie však dokážu omnoho viac ako iba eliminovať bežný prach.  Do klimatizácií sa montujú iónové a uhlíkové filtre.  Uhlíkové filtre dokáže vzduch čistiť od mikročastíc ďaleko efektívnejšie.

  1. Výkon klimatizácie

Na výkone klimatizácie skutočne záleží. Určite tu neplatí, že žiadaný je maximálne nízky výkon klimatizácie. Klimatizáciu je potrebné dimenzovať pre konkrétny priestor. Pokiaľ sa na to necítite, každý dobrý predajca klimatizácie vám v tomto smere ochotne pomôže.

  1. Klimatizácie s tepelným čerpadlom

Ak v budúcnosti plánujete pomocou klimatizácie aj vykurovať, investujte do klimatizácie s tepelným čerpadlom. Takéto klimatizácie je možné prepnúť do reverzného chodu – namiesto chladenia budú vnútorný priestor vykurovať.