Výhody a nevýhody prenosnej klimatizácie

Prenosná klimatizácia sa neraz ponúka ako kompromis medzi klasickou klimatizáciou a utrpením v horúcom byte či dome. Prenosná klimatizácia dokáže schladiť vnútorné prostredie, určite však nemôžeme hovoriť o plnohodnotnom nahradení klasickej klimatizácie.

Hlavnou výhodou prenosnej klimatizácie jej mobilnosť. Použijete ju iba vtedy, keď sa vám to hodí. Po zvyšok roka vám nebude zavadzať a môže odpočívať niekde v garáži. Mobilnú klimatizáciu si naložíte do auta a odveziete si ju na chatu, kde vám pomôže zvládnuť aj tie najhorúcejšie letné dni a noci.

Nevýhody prenosnej klimatizácie

Mobilné klimatizácie určite nie sú ideálne. Prvý problém nastáva so samotnou mobilitou. Nie všetky klimatizácie tohto druhu sú ľahko prenosné. Najmä lacnejšie verzie majú od ľahkého prenosu pomerne ďaleko. Ich pohyblivosť nie je obmedzená iba ich váhou, ale aj ich napojením na vonkajšie prostredie.

Ani mobilná klimatizácia sa nezaobíde bez spojenia s vonkajším vzduchom. Stále tu musí dochádzať k pohybu tepla. Prebytočné teplo je potrebné odviesť mimo vnútorného priestoru. Z tohto dôvodu je mobilná klimatizácia vybavená hadicou, ktorú je potrebné vystrčiť von. Najjednoduchším riešením je pootvoriť okno a túto hadicu do neho privrieť. Toto riešenie však nie je optimálne. Pokiaľ chcete mať efektívnejšie chladenie, je potrebné vybudovať do steny špeciálny otvor. Do neho následne strčíte klimatizačnú hadicu.  Na vybudovanie takéhoto otvore je potrebná pomoc špecializovanej firmy.

Ďalší významný problém spojený s mobilnou klimatizáciou je hlučnosť. Ono sú hlučné aj klasické klimatizácie – väčšina tohto hluku však pochádza z vonkajšej jednotky, ktorá ľudí v byte či dome ovplyvňuje minimálne.

Tvrdenie, že všetky prenosné klimatizácie sú hlučné, ale nie je tak úplne pravdivé. Rozdiel medzi kvalitnou a menej kvalitnou mobilnou klimatizáciou spozorujete najmä v úrovni hluku. Jednoducho za ticho sa pri prenosných klimatizáciách platí.

Pohodlie využívanie mobilnej klimatizácie komplikuje aj tvorenie kondenzátu. Ten sa zhromažďuje priamo v klimatizácii a je potrebné ho pravidelne vylievať. To znamená, že takáto klimatizácia nedokáže fungovať bez ľudskej pozornosti. Lepšie klimatizácie sú vybavené zariadením, ktoré vás na blížiace sa naplnenie nádoby na kondenzát dostatočne skoro upozorní.